Looduskalendri kalakaamera 2016 RMK Põlula kalakasvanduses

Aeg: 
21. oktoober 2016
Lõpetatud
Põlula kalakaamera 2016

Kalakaamera 2016

Alates 2014. aastast oleme oktoobris-novembris forellide kudemise ajaks www.looduskalender.ee tarbeks ehitanud Kalakaamerat RMK Põlula kalakasvanduse territooriumil asuvast Lavi allikast algavasse ojja. Nii ka sel, 2016 aastal.

Kalakaamera paigaldamise taga on Gennadi Skromnov Looduskalender.ee eestvedaja. Tema valitud on koht ja igal aastal ka aeg millal kaamerat panna. Koos Kaido Haageniga (www.kaidohaagen.com) oskavad nad ka kaamera koos akvaariumiga paika panna nii, et see kalasid ei häiri ja pilt ilus jääb. Nõuga on alati abiks olnud ka Rein Maran. ITrottide osaks on jäänud projekti tehniline pool ja selle kohandamine loodusmeeste vajadustele.

Kaamera

2016 aastal otsisime GoProle alternatiivi. Pidama jäi Andres Marcus Franciscus Reinartilt selleks tarbeks laenatud vana Canoni mudel HV20E millel ees lainurk konverter WD-H43. Kaamerat toidab vooluga standartne toitteplokk. Pildi arvutisse viib HDMI kaabel formaadis 1080i50. Pildi kaameras seadistas Andri Puusepp. Kaamera asub 25*25 cm pealt kaetud spetsiaalsest klaasist esiseinaga akvaariumis.

2014 ja 2015 kasutasime kaameraks GoPro kaameraid mida andis selleks tarbeks kasutada GoPro Eesti OÜ eesotsas Raido Subiga

Heli 

Tänavu kuuleme läbi mikrofoni E523/D ja väikese helipuldi Behringer Xenyx 1002USB kõike kudeojal toimuvat jõe kohalt. Pult on USB kaabli abil ühendatud arvutiga. Heli aitab sättida Alo Jaanivald (www.dcaudio.ee).

Kodeeriv arvuti

BlackMagicu kaardiga Linuxiga PC tüüpi arvuti kodeerib videovoo ja heli RTSP formaadis streamiks ja saadab üle võrgu TCP protokolli kasutades Tartusse EeNet-i serverisse. Viimane jagab streami kõigile soovijaile. Selle kõige eest hoolitseb Urmas Lett EeNet-ist.

Kokkuvõte

Kuna süsteem peaks 24/7 töötama poolteist kuud ja iga ümberseadistamine nõuab kohalesõitu ja seega kulu, siis nõuab eelnev palju katsetamist ja pisidetailideni läbi mõtlemist. Kolme aastase kogemusega hakkab asi juba looma.